Sąsiedzka współodpowiedzialność.
Większość mieszkańców naszych zasobów wywiązuje się z nałożonego obowiązku segregacji. Zdarzają się też osoby, które o to nie dbają. W zabudowie wielorodzinnej nie mamy możliwości osobistego kontrolowania i pilnowania prawidłowości prowadzonej segregacji. Trudno jest ustalić, kto konkretnie winny jest braku segregacji.
Podwyższone opłaty za brak segregacji będą więc dotyczyły wszystkich mieszkańców osiedla.
Apelujemy do mieszkańców:
Zwracajcie Państwo uwagę nie tylko na to, jak sami wyrzucacie śmieci, ale także jak wasi sąsiedzi segregują odpady.
Do tej pory się „udawało”.
Spółdzielnia do tej pory nie została ukarana wyższymi opłatami za brak segregacji, ale jako ostrzeżenie w ciągu tygodnia otrzymujemy kilka zdjęć pojemników zrobionych przez firmę odbierającą odpady. Te zdjęcia pokazują brak segregacji. Na przykład w pojemnikach na metale i tworzywa sztuczne znajduje się tektura i owocowe obierki.
Jeżeli sytuacja będzie się powtarzała opłaty mogą być wyższe.
Działania Spółdzielni.
Spółdzielnia na różne sposoby stara się uporządkować „śmieciowy” problem. Jednym z rozwiązań jest montaż altan śmietnikowych, dostępnych tylko dla mieszkańców, zamykanych na klucz.
Cały czas edukujemy mieszkańców jak prawidłowo segregować odpady. Na śmietnikach pojawiły się tabliczki „SEGREGUJ”. W Biuletynie i na stronie internetowej zamieściliśmy informacje, które powinny pomóc mieszkańcom w prawidłowej segregacji. Wskazówki można znaleźć również w internecie.
Na bieżąco obserwujemy ilości odpadów w poszczególnych frakcjach i w razie potrzeby dokonujemy korekty ilości pojemników na odpady zmieszane, metale i tworzywa sztuczne oraz papier.
Niestety, mimo naszych działań i apeli nie wszyscy mieszkańcy segregują odpady czym narażają pozostałych na wyższe opłaty. Żeby liczyć na niższe opłaty segregować muszą wszyscy.