Spółdzielnia Mieszkaniowa „Michałów” rozpoczęła swoją działalność w lutym 1982 r.
Osiedle usytuowane jest w północnej części Radomia, w pobliżu ronda krzyżującego trasy; Warszawa – Kraków i Lublin – Łódź.
Na osiedle można dojechać praktycznie z każdego punktu miasta . W centrum osiedla, przy ul. Królowej Jadwigi znajdują się przystanki autobusów linii nr 3, 7, 24 oraz linii nocnej nr 101. Są jeszcze dodatkowe przystanki:
O Michałowie od samego początku mówiono „ królewskie osiedle”, chociażby dlatego, że większość ulic nazwano imionami polskich władców. Jana Sobieskiego, Władysława Łokietka, Królowej Jadwigi, Mieszka I. Jest też oczywiście ulica Królewska.
Działalność inwestycyjna.
Pierwszy budynek mieszkalny o 95- ciu mieszkaniach Spółdzielnia oddała do użytku w styczniu 1983 r. Największe rozmiary przybrała działalność inwestycyjna w 1984 r. Oddano wówczas do użytku 10 budynków o 896 mieszkaniach.
Realizacja budownictwa mieszkaniowego przebiegała w zmieniających się warunkach finansowania spółdzielczego budownictwa mieszkaniowego.
Do końca 1989 r. mieszkania zostały wybudowane przy znacznym udziale dotacji budżetowych oraz nisko oprocentowanych kredytów bankowych. Mieszkania te mają całkowicie spłacone kredyty inwestycyjne. Spłaty kredytu dokonała Spółdzielnia za swoich członków w 1989 r.
Budynki przy ul. Łokietka o łącznej liczbie 175 mieszkań, oddane do użytku w latach 1991 – 1992 wybudowano przy wykorzystaniu już wysoko oprocentowanych kredytów bankowych.
Kolejne budynki oddane do użytku w latach 1993 – 1994 o łącznej liczbie 160 mieszkań i 2000 – 2003 o liczbie 82 mieszkań Spółdzielnia wybudowała za środki własne przyszłych mieszkańców.
Uzupełnienie zabudowy mieszkaniowej stanowią obiekty usługowe i handlowe. Dla części z nich Spółdzielnia była inwestorem zastępczym. W osiedlu działają dwie parafie, przedszkole, żłobek, gimnazjum, szkoła podstawowa, liceum ogólnokształcące. Jest też basen, punkt Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, przychodnia zdrowia, poczta, stacja benzynowa.
Spółdzielnia, jako jedyna w mieście zorganizowała na swoim terenie targowisko osiedlowe, które cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców.
Mamy więc wszystko, co potrzebne do życia w osiedlu.
Działalność gospodarki zasobami mieszkaniowymi.
Wszystkie budynki wyposażono w zbiorcze liczniki wody i ciepła, 99% mieszkań w wodomierze i 98% mieszkań w zawory termostatyczne i podzielniki kosztów.
W 2006 r. Spółdzielnia wykupiła na własność od Gminy Miasta Radomia grunty będące dotychczas w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni, na których znajdują się budynki mieszkalne. z 95% bonifikatą, co wpłynęło na obniżenie opłat eksploatacyjnych za mieszkania.
Aktualnie działania Spółdzielni zostały zintensyfikowane na zmodernizowanie zasobów. Prowadzona jest kompleksowa termomodernizacja budynków, która oprócz efektów estetycznych w postaci kolorowych elewacji, obejmuje szereg usprawnień, które umożliwiają zmniejszenie zużycia energii cieplnej i obniżenie kosztów użytkowania budynku. Równolegle z dociepleniem ścian zewnętrznych budynków wymieniane są okna na klatkach schodowych i w piwnicach, ocieplane stropodachy, modernizowana jest sieć centralnego ogrzewania.
Spółdzielnia dba o prawidłową eksploatację zasobów. Sukcesywnie od kilu lat wykonywane są trwałe pokrycia dachowe. Proces ten zbliża się ku końcowi. Wyeliminowany został azbest. Remontowane są podejścia do budynków, ciągi pieszo – jezdne, chodniki. Budowane zatoki parkingowe, które poprawiają układ komunikacyjny w osiedlu. Modernizowane place zabaw i dźwigi osobowe w budynkach wysokich.
Działalność społeczno – wychowawcza.
W latach 1987 – 2009 Spółdzielnia realizowała tą działalność poprzez Spółdzielczy Dom Kultury. Obecnie Spółdzielnia realizuje działalność społeczno – wychowawczą w świetlicy osiedlowej. Działalność świetlicy otwarta jest na wszystkie grupy wiekowe: dzieci, młodzież po osoby starsze udzielające się w Klubie Seniora.