Strona główna :: Ogłoszenia - AktualnościWarte uwagi :: Szczekający Pies Sąsiada – ...

Ogłoszenia - Aktualności

19 grudnia 2016, admin542
Szczekający Pies Sąsiada – co robić?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, może jednak stać się też największym wrogiem sąsiadów, zwłaszcza jeśli mieszkamy w bloku, a uroczy pupil pozostawiony sam sobie na kilka godzin każdego dnia zawodzi z tęsknoty. Jak pomóc i sąsiadom i psu?

 

 

Pies w bloku to częsty widok. Kochamy psy i to z wzajemnością. Jednak pies pozostawiony sam sobie na cały dzień, do tego niedostatecznie wybiegany, tęskni okrutnie.  Co więc mają zrobić sąsiedzi, którzy skazani są na wysłuchiwanie wielogodzinnego zawodzenia zza ściany?

 

 

Po pierwsze – rozmowa.

Recz wydawałaby się oczywista – porozmawiać z właścicielem hałaśliwego czworonoga o problemie. Jak się okazuje, zgłoszenie kłopotu głównemu zainteresowanemu rzadko znajduje się na liście podejmowanych przez sąsiadów działań. Aby sytuacja nie przyjęła zbyt dramatycznego obrotu, warto spokojnie przedyskutować możliwe rozwiązania z posiadaczem głośnego psa.

 

Niewykluczone, że właściciel psa nie zdaje sobie sprawy z problemu i dowiaduje się o niej dopiero od sąsiadów. Najczęściej psy ujadają w ciągu dnia, gdy ich Państwo są w pracy. Zasygnalizowanie im, że taki problem istnieje może załagodzić napiętą atmosferę i doczekać się pozytywnego finału.

 

Po drugie –  Spółdzielnia

Oczywiście nie każdy sąsiad jest wyrozumiały i potrafi przyznać się do błędu. Jeżeli próby rozmowy z właścicielem psa kończą się fiaskiem i sytuacja nie ulega poprawie, należy zwrócić się do Spółdzielni.

Spółdzielnia ma prawo upomnieć uciążliwego lokatora wysyłając do niego pismo opisujące zaistniałą sytuację. Dodatkowym bodźcem dla właściciela psa może być również dołączona do pisma lista podpisów poszkodowanych sąsiadów, którzy zaświadczą o tym, że pies faktycznie zakłóca spokój mieszkańcom.

 

 

Po trzecie – paragraf

Jeżeli wewnętrzne działania Spółdzielni nie przynoszą skutku, pozostaje wystąpić do policji lub straży miejskiej o ukaranie właściciela psa za niewłaściwe sprawowanie opieki. Problem psiego zakłócania spokoju mieszkańcom może podlegać zarówno prawu wykroczeń, jak i prawu cywilnemu. Jeśli pies hałasuje po 2200 – w grę może wchodzić odpowiedzialność z art. 51 § 1 kodeksu wykroczeń.

 

Art. 51 § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

 

Sądy w wyrokach stwierdzają, że brak reakcji posiadacza psa na jego uporczywe szczekanie nocą bez szczególnych zewnętrznych powodów uzasadnia odpowiedzialność właściciela na podstawie art. 51 § 1 Kodeksu wykroczeń.

 

Sprawę można zgłosić do sądu, jednak jeśli skarżący sąsiad liczy na wyrok, który magicznie przywróci spokój mieszkańcom, to jest w błędzie. Sąd nie nakaże pozbyć się psa czy uśpić go. Może natomiast zobligować właściciela psa do podjęcia działań, które wyeliminują nadmierny hałas.

 

Szczekający pies – głębszy problem.

Zawsze problem leży po stronie właściciela – stwierdzają fachowcy od psów. – Szczekanie czy zawodzenie psa pod nieobecność domowników to najczęściej przejaw zaniedbań ze strony jego właścicieli, którzy nie zaspokajają jego potrzeb. Można psa bardzo kochać, dawać mu najlepszą karmę, wyprowadzać na najmodniejszej smyczy, ale jeśli za zadba się o to, by miał dostateczną ilość bodźców, efekt będzie właśnie taki – podkreślają.

 

Niemal każdy pies potrzebuje długiego spaceru. Wystarczy trzymać się prostego schematu np. rano krótki spacer, po powrocie z pracy dłuższy i intensywniejszy, połączony z zabawą np. powtórzeniem komendy aportowania – co będzie frajdą dla obu stron. Zachęcamy do uprawiania sportu z psem, można choćby wziąć go na wieczorny jogging czy porzucać mu  frisbee ( latający dysk). Taki pies dzień prześpi i sam będzie czekać na upragniony popołudniowy spacer.

 

Jeśli jednak mamy podejrzenie, że psu dzieje się krzywda, warto skontaktować się z policją, która prowadzi całoroczną akcję „ Zielona strefa”, której celem jest zmniejszenie liczby przestępstw dokonywanych na zwierzętach.Wróć