Strona główna :: AktualnościOgłoszenia - Aktualności :: Spis Powszechny 2021r. Trzeba ...

Aktualności

14 kwietnia 2021, admin542
Spis Powszechny 2021r. Trzeba uważać na oszustów.

Od 01 kwietnia rozpoczął się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Przeprowadza go Główny Urząd Statystyczny. Jest to też okazja dla oszustów próbujących wyłudzać dane osobowe. Jak się prze tym uchronić?

 

Narodowy Spis Powszechny potrwa do września 2021 r. Spis dotyczy wszystkich mieszkańców kraju. Udział w nim jest obowiązkowy.

 

Główny Urząd Statystyczny informuje, że obowiązkową formą dokonania spisu jest samospis internetowy. Specjalny formularz jest dostępny na stronie internetowej GUS  spis.gov.pl  Metodą uzupełniającą jest spis telefoniczny.

 

W naszym Biuletynie nie piszemy o tym jak postępować w sytuacji braku dostępu do internetu lub gdy nie spiszemy się samodzielnie, ponieważ te informacje przekazał GUS każdemu mieszkańcowi naszego kraju,  w zawiadomieniu przesłanym pocztą.

 

Chcemy uczulić Państwa na oszustów.

 

Macie Państwo prawo zweryfikować rachmistrza.

 

Wystarczy poprosić o jego imię, nazwisko i numer legitymacji. Możemy je sprawdzić na stronie spisu w zakładce „Sprawdź rachmistrza” lub dzwoniąc na infolinię spisową  pod numer 22 279 99 99. Warto to zrobić zanim odpowiemy na pytania. Dlatego, gdy otrzymamy telefon weźmy potrzebne do weryfikacji dane od naszego rozmówcy i umówmy się z nim na inny termin. Wcześniej sprawdźmy, czy rzeczywiście jest tym za kogo się podaje. Możemy również sami zadzwonić na infolinię i umówić się na konkretny dzień na rozmowę.

 

Oszusta może zdradzić również pytanie, które będzie chciał zadać. Jak podaje GUS, w spisie na pewno nie będzie pytań o zarobki, majątek, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej.

 

Co więcej, rachmistrz na pewno nie zadzwoni przed 4 maja.

 

 

SMS-y i e-maile to najpewniej próba oszustwa.

 

W obecnej fazie epidemii rachmistrz spisowy będzie się z nami kontaktował wyłącznie telefonicznie. Dlatego wszystkie sms-y lub e-maile zachęcające do kliknięcia  w link lub wykonania połączenia powinniśmy potraktować jako próbę oszustwa.

 

W ten sam sposób należy podejść do wszystkich telefonów od rzekomych rachmistrzów w miesiącu kwietniu. Śledźmy na bieżąco informacje na stronie spisu. W przypadku wątpliwości zawsze możemy zadzwonić na infolinię.

 

Po zakończonym spisie, niezależnie od tego, czy zrobimy to sami, czy za pomocą rachmistrza, nikt więcej nie powinien się już z nami kontaktować. Dlatego nie reagujmy, jeśli po wypełnieniu spisu, ktoś będzie chciał się z nami umówić na uzupełnienie ankiety lub ponowne jej wypełnienie.

 

Uczulmy naszych bliskich i zadbajmy o to, by starsi członkowie naszej rodziny wiedzieli jak postępować, a najlepiej sami pomóżmy im wypełnić formularz. Uważajmy też na wizyty domowe. Te w związku z panującą pandemią nie powinny mieć miejsca.

 Wróć