Strona główna :: Ogłoszenia - Aktualności :: Po kontroli wieżowca przez Straż Pożarną.

Ogłoszenia - Aktualności

6 lutego 2019, admin542
Po kontroli wieżowca przez Straż Pożarną.

Trzymasz coś na klatce schodowej? Spółdzielnia może to zabrać.

Strażacy po kontroli wieżowca przy ul. Królewskiej 13 stwierdzili, że trzeba udrożnić drogę ewakuacyjną na wszystkich korytarzach – od parteru aż do 10 piętra. Ich zdaniem znajdujące się na klatkach schodowych przedmioty (meble, stoliki, szafy, krzesła) zwiększają ryzyko pożaru i utrudniają ewentualną akcję gaśniczo – ratowniczą.

 

Chodzi tutaj głównie o części korytarzy „zagarnięte” samowolnie  (bez zgody Spółdzielni) przez mieszkańców na ich własne potrzeby. Teraz musimy zrobić z tym porządek. Korytarze muszą spełniać normy przeciwpożarowe, bo to na Spółdzielni spoczywa obowiązek  zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom.

 

Decyzja Straży Pożarnej ma rygor natychmiastowej wykonalności.

 

Stare wieżowce, nowe przepisy

 

Kontrola Straży Pożarnej nakazała Spółdzielni również dostosowanie starych wieżowców do współczesnych wymogów przeciwpożarowych. Przypadek naszej Spółdzielni nie jest odosobniony. Wszystkie wysokie  budynki mieszkalne muszą posiadać piony nawodnione instalacji wodociągowej przeciwpożarowej. Są to specjalne urządzenia wyposażone w zawory hydrantowe, do których strażacy przyłączają węże, gdy pożar wybuchnie w jednym z mieszkań na wyższych piętrach.

 

Woda podawana jest z pompowni ze zbiornika z wodą do celów przeciwpożarowych. By spełnić te wymagania, należałoby istniejące piony kompleksowo wyposażyć oraz napełnić wodą poprzez wykonanie dodatkowej hydroforni w celu zapewnienia odpowiedniego ciśnienia wody. Koszt dostosowania jednego wieżowca do aktualnych przepisów to ponad 100 tysięcy złotych, tymczasem roczny fundusz remontowy wieżowca wynosi około 75 tysięcy zł. To jakiś absurd. Spółdzielnia nie może liczyć na dofinansowanie z zewnątrz. Trzeba byłoby podnieść opłaty dla mieszkańców – czego Spółdzielnia chciałaby uniknąć.

 

Istnieje możliwość zastosowania rozwiązań alternatywnych i z tej ścieżki Spółdzielnia będzie chciała skorzystać.

 

 

Odwołania od decyzji.

 

Prawo nie działa wstecz. Wszystkie nasze wieżowce spełniają wymagania przeciwpożarowe obowiązujące w dacie, w której były wykonane.

 

Spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe odwołują się do sądów administracyjnych od decyzji Komend Straży Pożarnej zobowiązujących je do dostosowania ich budynków do współczesnych norm przeciwpożarowych. Niestety, sądy oddalają ich skargi. A że nie ma na to pieniędzy? To już nie ich sprawa.

 

Na terenie naszej Spółdzielni mamy 10 wieżowców. Straż Pożarna kontrolę przeprowadziła na razie na jednym wieżowcu przy ul. Królewskiej 13. Należy spodziewać się kolejnych kontroli.

 Wróć