Strona główna :: Ogłoszenia - Aktualności :: Finanse i Księgowość

Ogłoszenia - Aktualności

28 stycznia 2021, admin542
Finanse i Księgowość

W czym przeszkodziła pandemia?

 

Finanse i Księgowość

 

Koronawirus zmienił bardzo dużo w naszym życiu codziennym i zawodowym, nie wyłączając działalności gospodarczej.

 

Już na wiosnę ubiegłego roku wprowadzono wiele przepisów, które przesuwały ważne terminy w zakresie spraw księgowych i podatkowych.

 

Przesunięto termin sporządzenia sprawozdania finansowego za 2019 r., termin zatwierdzenia sprawozdania, termin wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego JPK (podatek VAT ) oraz termin wprowadzenia pracowniczych planów kapitałowych (PPK). To zmiany, które dotyczyły nas jako Spółdzielni.

 

Przypominamy, że wprowadzony został przepis przesuwający termin przeprowadzenia Walnego Zgromadzenia, który przedłuża się do 6 tygodni od dnia odwołania stanu epidemii albo ogłoszonego bezpośrednio po nim stanu zagrożenia epidemiologicznego. Zgodnie z tym przepisem nie wiadomo tak naprawdę, kiedy będzie możliwe zwołanie Walnego Zgromadzenia.

 

Gdy rozpoczęła się pandemia, nasza Spółdzielnia miała już na szczęście za sobą sporządzenie  sprawozdania finansowego za 2019 r. i byliśmy po jego weryfikacji przez Komisję Rewizyjną Rady Nadzorczej (Spółdzielnia nasza nie ma obowiązku weryfikacji sprawozdania przez biegłego rewidenta).

 

Pracujemy na bieżąco. Jednak sytuacja epidemiczna wymusiła ograniczenie do minimum bezpośrednie przyjęcia interesantów. Natomiast cały czas udzielamy informacji telefonicznej, pisemnej  i mailowo.

 

Ponieważ na jesieni nie zostały ustawowo przesunięte terminy w zakresie księgowości  i rachunkowości, od 1 października 2020 r. musieliśmy wprowadzić nowy JPK i związane z tym procedury. Do 27 października 2020 r. musieliśmy podpisać umowę o zarządzanie PPK i wdrożyć PPK w Spółdzielni.

 

Rozpoczęliśmy też coroczną inwentaryzację – nikt nie przesunął jak na razie terminów dotyczących sprawozdania finansowego za rok 2020.

 

Bez względu na dużą liczbę zakażonych i rosnące ryzyko zachorowania, wykonujemy ustawowe obowiązki.

 

Na początku myśleliśmy: dwa, trzy miesiące i wrócimy do normalności. Kto przypuszczał, że będzie tak długo trwało?

 

 Wróć